Ne nadarmo se říká, že zdraví začíná ve střevech. Málokdo si však dokáže představit, jak právě střeva mohou naše zdraví ovlivnit. Základem všeho je střevní mikrobiom, od kterého se vše odvíjí. Pokud je mikrobiom v nerovnováze, začneme pociťovat zdravotní, ale i psychické obtíže. Proč je mikrobiom důležitý a jak jej posílit? To se dozvíte v tomto článku!
Co to vůbec střevní mikrobiom je?
Po celém našem těle, na sliznicích, na kůži i v orgánech se nachází mikroorganismy, které hrají důležitou roli pro naše zdravé fungování. Nejvíce těchto mikroorganismů je právě ve střevech, která nám pomáhají strávit potravu a dodávat živiny.
Mikrobiom si představte jako celou armádu mikrobů, která osazuje naše tělo, v tomto případě konkrétně střeva. Mezi mikroby patří viry, bakterie, prvoci, ale také kvasinky. Jedná se o mikroorganismy, které jsou-li v rovnováze, prospívají našemu střevu i celému tělu. Jsou přirozenou součástí střev a hrají důležitou roli pro naše zdraví.
Zajímavostí je, že mikrobi ve střevech nemají vliv pouze na naše trávení, ale také na mnoho dalších orgánů v našem těle. Zkrátka ovlivňují chod našeho organismu více, než si vůbec myslíme.
Zdraví začíná ve střevech – Hippokrates
Již Hippokrates, otec moderní medicíny tvrdil, že zdraví začíná ve střevech. Ačkoliv je to tvrzení pocházející z let 460–370 před Kristem, stále je platné. Střevo je dokonce zodpovědné za 80 % činnosti imunitního systému.
Samotný termín mikrobiom byl poprvé definován v roce 2001 jako shluk různých druhů mikrobů, které vytvářejí střevní mikroklima ovlivňující celý organizmus. Ve střevech je až 500 druhů mikroorganismů, které, aby tělo správně fungovalo, musí být v rovnováze. Celý tento mikrosystém lze považovat za další orgán a jeho váha se odhaduje až na 1,5 kg.
Jak střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví našich střev?
Kvalita střevního mikrobiomu zásadně ovlivňuje naše zdraví. Zdraví mikrobiomu se utváří postupně, již od porodu a kojení. Vliv na něj má mnoho faktorů, zejména strava a oxidační stres. Pokud je mikrobiom v nerovnováze, ucítíte to hned v několika směrem na svém těle.
Nejdůležitější oblastí, kterou střevní mikrobiom ovlivňuje, je imunita. Ač se to může zdát zvláštní, střeva jsou pokryté sliznicí stejně jako například nos nebo ústa. Vzhledem k tomu, že jsou ve styku s potravou a vstřebávají ji, musí být také vybavené obrannými mechanismy, pomocí kterých se brání proti škodlivým bakteriím a virům.
Právě ve střevech se nachází velká část buněk imunitního systému, které jsou v kontaktu s potravou a starají se o zdraví střev. Imunitní buňky v případě hrozby vytvářejí protizánětlivé molekuly. Samotní mikroby pak dokáží posilovat imunitní buňky a tím zlepšovat imunitu střeva. V závislosti na tom, jak „zdravé“ je naše střevo, je následně zdravé naše tělo, protože imunita střeva = imunita těla.
Střevní mikrobiom tedy ovlivňuje naši imunitu, konkrétně správný vývin imunitních buněk a jejich přenos na správná místa a posílení buněk pro schopnost boje proti nemocem. Imunita a mikrobiom fungují v úzké spolupráci a chrání tělo před infekcemi a nádory.
Co se s tělem děje, když není střevní mikrobiom v rovnováze?
Ptáte se, podle čeho je možné poznat, že je náš střevní mikrobiom v nerovnováze? Začneme na svém těle sledovat celou řadu zdravotních potíží. Může se jednat o mírné projevy jako je únava, slabost, nespavost nebo nechuť k jídlu, přibírání na váze až po ty vážné, jako jsou intolerance, alergie nebo cukrovka.
Poškozená střevní mikroflóra (mikrobiom) umožňuje přemnožení patogenním mikroorganismům. Ty vylučují toxické látky, jenž se skrz drobné poškození střevní stěny dostávají až do krevního oběhu, kde působí neplechu.
Narušený střevní mikrobiom způsobuje:
- Únavu, slabost, nespavost nebo hubnutí
- Alergie, intolerance, cukrovku, obezitu
- Vážnější neurologická onemocnění nebo autismus u dětí
- Trávicí potíže, zácpy, průjmy, gastritidu, reflux, syndrom dráždivého tračníku
- Psychické problémy, deprese, úzkosti, náladovost
- Autoimunitní onemocnění, kardiovaskulární nemoci
Jak mikrobiom uzdravit?
Střevní mikrobiom se formuje již od narození, proto je u dětí tak důležitá stimulace imunity. To znamená, že děti by měly být ve zdravém kontaktu s bakteriemi, viry a alergeny. Zdraví mikrobiomu samozřejmě můžeme ovlivňovat po celý svůj život.
Na jeho kvalitě se podepisuje náš životní styl. Může mu uškodit přílišná čistota, nadužívání léků, stres, přebytek sladidel nebo nezdravá strava.
Aby se mikrobiom dostal do rovnováhy, je třeba upravit životní styl, zejména pak jídelníček. Co je tedy třeba jíst, abyste podpořili střevní mikrobiom? Základní potravou pro mikroby jsou prebiotika, které znáte pod pojmem vláknina. Ta dokáže udržet střeva zdravá a v rovnováze, zároveň také napomáhá lepšímu trávení.
Pokud chcete vytvořit rovnováhu ve svých střevech, je nutné mikrobiom posilovat právě pomocí prebiotik, probiotik a postbiotik. Vyzkoušejte proto jedinečný komplex obsahující všechny tři zmíněné druhy probiotik Trebiotila – AXIS TREBIOTIC – exkluzivní Microbiome Matrix™, který podporuje optimální zdraví střev, imunitní funkce, zdraví mozku a celkovou pohodu.