Menu
Krása

Poklad zvaný kolagen! Jaké přínosy má pro vaše zdraví?

Kolagen si možná spojujete pouze s klouby a chrupavkami, ale pravděpodobně vás překvapí, že má velmi široké pozitivní přínosy pro naše zdraví. Jeho význam v těle je obrovský, vždyť tvoří největší část bílkovin – až 30 %! Pomáhá ke krásnému vzhledu a je zodpovědný za celkové zdraví.

V tomto článku se dozvíte, co to kolagen vlastně je, jak funguje a jaké přínosy má pro lidské zdraví.

Co je to kolagen? Zázračná bílkovina, kterou je nutné v těle doplňovat!

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební jednotkou pojivových tkání nejen lidského těla, ale také těla dalších savců. Vývojově se navíc jedná o jeden z nejstarších stavebních prvků, který tvoří základ pohybového aparátu u savců.

Vyskytuje se zejména ve vazivech, chrupavkách, kostech, orgánech a kloubech, ale také v pokožce. Je-li kolagenu dostatek, tělo funguje správně, což se projevuje i navenek v podobě benefitů pro krásu i zdraví. Po 25. roce života se tvorba vlastního kolagenu snižuje a po 40. roce života jej tělo již netvoří vůbec.

To se projevuje povadlou kůží, třepením vlasů, lámáním nehtů a bolestí kloubů. Z toho důvodu se po doplnění kolagenu musíme poohlédnout jinde. Řešením je úprava stravy a doplnění kolagenu formou doplňků stravy. Pleti můžeme kolagen také dodat v podobě různých kosmetických přípravků.

Ačkoliv zdravá a vyvážená strava dokáže pomoci, obvykle nedokáže pokrýt požadované množství kolagenu. Abyste správně pochopili problematiku kolagenu, musíte vědět, jak kolagen funguje. Pojďme si to ve zkratce vysvětlit.

Jak funguje kolagen? Fascinující pojivo buněk v našem těle…

Kolagen je komplexní protein, který se skládá z 19 různých aminokyselin. V našem těle existuje několik typů kolagenu, ale nejhojněji je zastoupen kolagen I. typu, který najdeme v kůži a kostech. V chrupavce a kloubech je zastoupen kolagen II. typu.

Název kolagen pochází z řeckého výrazu: „kólla“, který znamená lepidlo. Tento výraz je zcela právoplatný, protože kolagen opravdu funguje jako pojivo buněk v našem těle. Zajímavostí je, že je obsažen nejen ve šlachách a pokožce, ale také v cévách, rohovce oka nebo v zubech. Je složen ze tří aminokyselin: glycinu, hydroxylisinu a hydroxyprolinu, které se skládají do propletené spirálové struktury. Tím vytváří nerozpustný vláknitý protein, který je stavební jednotkou pojivové tkáně.

Tato struktura zpevňuje funkci a zvyšuje odolnost tkání a chrupavek. Aby mohl kolagen správně působit, potřebuje tkáň dostatek vody. Z toho důvodu je tak moc důležité pít dostatek tekutin případně dodávat kolagen v tekuté formě. Takový kolagen se mnohem lépe vstřebává a lépe plní v organismu svou funkci.

Pokud je kolagenu nedostatek, dochází k namáhání chrupavky nebo jiných tkání, což způsobuje mikrotrhliny a následné potíže s pohybovým aparátem. Pokud si stále nedokážete představit, jak kolagen v těle funguje, představte si jej jako pomyslnou síť, která drží buňky pohromadě. Kromě této funkce se kolagen také stará o opravu poškozených buněk v případě zánětů.

Jaké jsou přínosy kolagenu pro zdraví?

Kolagen je opravdu zázračný protein, který se postará o vaši krásu i zdraví a navrátí vašemu tělu vitalitu. Pokud je v těle dostatek kolagenu, dochází ke zpomalení nepříjemných projevů stárnutí.

To ale není vše, kolagen může pomoci i s potížemi mladistvé pokožky, například trápí-li vás akné nebo různé vyrážky. Pokud chcete doplnit do svého těla kolagen přirozenou formou, určitě vyzkoušejte kolagenové zlato.

S čím kolagen pomáhá?
  • Zpomaluje proces stárnutí, zlepšuje pružnost pokožky a zvyšuje odolnost tkání.
  • Posiluje srdce a elasticitu cév, zlepšuje jejich průchodnost a slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.
  • Zlepšuje imunitu a celkovou odolnost organismu, posiluje a celkově dodává na energii.
  • Je součástí pojivové tkáně střeva a stará se o správné trávení.
  • Zvyšuje odolnost pohybového aparátu, zmírňuje bolesti kloubů a kostí, a chrání tělo před osteoartritidou.
  • Udržuje pleť pružnou, zářivou a mladistvou. Vyplňuje vrásky a zamezuje jejich další tvorbě.
  • Napomáhá spalování tuků a budování svalstva. Pomáhá i s regenerací svalstva po tréninku.
  • Posiluje vlasy a brání jejich vypadávání. Hojí kožní zranění a podporuje obnovu vláken, čímž bojuje proti striím.
  • Zpevňuje a posiluje nehty, dodává jim zdravý vzhled a lesk. Podporuje růst nehtů.
  • Kolagen má vliv i na zuby, zpevňuje je a zlepšuje jejich kvalitu i odolnost.